Przyjęte w branży produkcji i serwisu pakietów elektronicznych normy IPC określają optymalną wartość względnej wilgotności otoczenia w jakich powinny być przechowywane komponenty i płytki PCB na 5% (RH – Relative Humidity). Wynika z tego, że elementy wrażliwe na wilgoć (MSD) powinny po wyjęciu z opakowania zabezpieczającego być magazynowane w środowisku gdzie w powietrzu znajduje się zaledwie 5% pary wodnej, w stosunku do ilości jaka potencjalnie nasyciłaby powietrze w danej temperaturze.
Przechowywanie komponentów w środowisku o wyższej wilgotności wiąże się z ryzykiem ich korozji (w szczególności wyprowadzeń), jak również, co może mieć daleko dalej idące konsekwencje, naruszenia przez zakład produkcyjny standardów IPC w jakich zlecenie zostało zakontraktowane.
Produkcja i serwis elektroniki standardowo przebiegają w środowiskach o wilgotności powietrza 40‒60%RH. Oznacza to konieczność miejscowego obniżenia wilgotności powietrza przestrzeniach magazynowania komponentów. Do tego celu powszechnie stosuje się szafy osuszające.
Urządzenia tego rodzaju zapewniają i utrzymują niski stopień wilgotności niezbędny dla zachowania bezpieczeństwa komponentów w zgodzie ze standardami IPC. Bazując na ofercie szaf osuszających REECO polskiej firmy RENEX, przyjrzymy się możliwościom tego typu urządzeń i czynnikom na jakie warto zwrócić uwagę dokonując takiej inwestycji.
Jak z każdym innym urządzeniem wprowadzanym do zakładu produkującego, bądź serwisującego elektronikę, pierwszym na co należy zwrócić uwagę dokonując wyboru szafy osuszającej jest fakt, czy została ona zabezpieczona przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Jest to o tyle istotne, że dostępne są na rynku urządzenia o podobnym działaniu przeznaczone do przechowywania np. chemikaliów, gdzie tego typu wymogi nie występują.
Wszystkie produkty REECO zostały zaprojektowane z myślą o działaniu w obrębie stref ESD przez specjalistów z dziedziny produkcji elektroniki.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy poziom wilgotności utrzymywany przez urządzenie jest zgodny z normami przewidzianymi dla przechowywania komponentów elektronicznych.
Znów dostępność urządzeń z innych branż, przewidzianych dla innych wartości może powodować problemy przy wyborze. Urządzenia REECO zapewniają bezpieczne przechowywanie elementów w zgodzie z normą IPC/JEDEC J-STD-033B.1 zapewniając wilgotność na poziomie niższym niż 5% RH, przy czym standardowo osiąganą wartością jest 2% RH.
Co szczególnie istotne, moduły osuszające w produktach REECO pracują przez cały czas, utrzymując wymagany poziom wilgotności powietrza niezależnie od poprawności działania czujników. Stanowi to dodatkowe zabezpieczenie przechowywanych komponentów na wypadek awarii czujników. Znaczącym czynnikiem jest również łatwość obsługi urządzeń.
Szafy osuszające REECO są proste w obsłudze i nie wymagają obsługi z poziomu panelu. Instalacja ogranicza się do podłączenia urządzenia do źródła zasilania i nie wymaga wprowadzania żadnych ustawień.
Zastosowanie szaf osuszających REECO nie ogranicza się do przechowywania w nich komponentów elektronicznych. Są to rozwiązania najwyższej klasy co pozwala na stosowanie ich we wszystkich sferach wymagających utrzymania niskiego poziomu wilgotności.
Pozwalają na zapewnienie żywotności obiektywów fotograficznych i optycznych, filmów, aparatów fotograficznych, urządzeń audiowizualnych, wartościowych papierów i płócien, instrumentów precyzyjnych, a także materiałów chemicznych i medycznych.
Obudowy szaf osuszających REECO zostały wyprodukowane z wysokogatunkowej blachy o grubości 1 mm pokrytej twardą powłoką z żywicy oraz z hartowanego szkła o grubości 3,2 mm.
Ramy drzwiczek pokryte zostały magnetyczną gumą, która gwarantuje utrzymanie niezawodnej szczelności. Urządzenia nie bazują na osuszaniu poprzez podgrzewanie, dzięki czemu są energooszczędne i nie ma w nich problemu kondensacji pary wodnej oraz hałasu wentylatora.
Średni pobór mocy urządzenia to 47 W, maksymalny 370 W. Szafy osuszające REECO dostępne są w 10 wariantach różniących się pojemnością i liczbą drzwiczek, co pozwala na dopasowanie ich do każdej skali działalności.
POBERZ PDF