W 1898 roku Nikola Tesla buduje i demonstruje na Madison Square Garden zdalnie sterowaną robo-łódź, którą zgłasza jako amerykański patent nr 613809, będący pierwszym na świecie urządzeniem sterowanym drogą bezprzewodową. Wyposażone w wewnętrzne baterie urządzenie reagowało na sygnały radiowe. Tesla nie ograniczył się do wykorzystania tej technologii wyłącznie do sterowania łodzi, ale przenosił ją na inne pojazdy i mechanizmy mobilne. Już wówczas naukowiec miał wizję sterowania dziesiątkami maszyn wykorzystujących odpowiednio dostrojone radionadajniki i radioodbiorniki.

Dziś łódź Tesli w dosłownym znaczeniu uważana jest za początek narodzin robotyki – dziedziny, która od lat dynamicznie się rozwija, znajdując zastosowanie w coraz ciekawszych obszarach przemysłu i nie tylko. Poniżej przedstawimy krótkie zestawienie, które pozwoli przyjrzeć się bliżej polskiej ofercie robotów przemysłowych YAMAHA.


TESLA, GDYBY ŻYŁ, KORZYSTAŁBY Z ROBOTÓW YAMAHA. DLACZEGO?


• Oferta robotów YAMAHA Robotics obejmuje pełen line-up robotów potrzebnych do stworzenia linii przemysłowej.

• Roboty przemysłowe YAMAHA są niezawodne.
• Nie wykorzystują pasków napędowych, co zwiększa ich bezawaryjność, powtarzalność ruchów, ogranicza drgania i zmniejsza realny czas cyklu (nie ma konieczności wliczania czasu wyhamowywania drgań).


• Wszystkie roboty, systemy wizyjne i adaptery YAMAHA sterowane są za pośrednictwem tych samych kontrolerów i oprogramowania. Linie produkcyjne mogą być zmieniane wedle potrzeb użytkownika, a raz przeszkolony operator jest w stanie obsługiwać wszystkie urządzenia. Oprogramowanie jest intuicyjne i bardzo proste w opanowaniu (porównywalne do MS Excel).


• Systemy YAMAHA mogą być rozbudowane o systemy wizyjne YAMAHA, umożliwiające m.in. kontrolę jakości czy też dostosowanie pracy robota do zastanego ułożenia obiektów, z jakimi pracuje.


• W ofercie dotyczącej robotów typu: pojedyncza oś servo, pojedyncza oś krokowa, roboty kartezjańskie oraz roboty SCARA dostępne są również urządzenia przystosowane do pracy w warunkach ciężkich (np. duża obecność pyłów) lub w warunkach podwyższonej czystości (Cleanroom).

ROBOTY YAMAHA SCARA


Roboty te są przeznaczone do zastosowań wymagających szybkich i bardzo precyzyjnych ruchów w płaszczyźnie poziomej. Konwencjonalnie stosowane w zadaniach typu pick&place, obecnie, dzięki rozszerzającemu się zakresowi narzędzi, jakie mogą być osadzane na głowicy, znajdują coraz to nowsze zastosowania, takie jak wiercenie, dozowanie, skręcanie, a nawet lutowanie (jak w przypadku uznanego robota lutowniczego i dozującego marki REECO, której właścicielem jest firma RENEX).


Osadzanie narzędzi przebiega przy zastosowaniu adapterów szybkiego montażu firmy YAMAHA, pozwalających na zamontowanie i szybką zmianę narzędzi wybranych przez użytkownika. 
W ofercie znajdują się roboty o długości ramion od 120 do 600 mm, dysponujące zasięgiem od 240 do aż 1200 mm. Zależnie od modelu i długości ramienia mają nośność nawet do 50 kg.


SZCZEGÓLNE TYPY ROBOTÓW YAMAHA SCARA


• SCARA Orbit: dzięki unikalnej konstrukcji uzyskują dostęp do dowolnego punktu w polu wykonywanej pracy. Są przy tym niezwykle wydajne w ujęciu wymaganej przestrzeni produkcyjnej, zajmując niewiele więcej miejsca, niż pole robocze, jakie obsługują. Dostępne w opcjach długości ramienia od 300 do 1000 mm i maksymalnych obciążeniach od 3 do 20 kg.


• SCARA do montażu na ścianie bądź w pozycji obróconej: d
oskonale nadaje się do instalacji tam, gdzie miejsce jest ograniczone, bądź praca, którą robot ma wykonywać, wymaga urządzenia zainstalowanego „do góry nogami”. Dostępne w opcjach długości ramienia od 300 do 1000 mm i maksymalnych obciążeniach od 3 do 20 kg.

ROBOTY LCM


Roboty typu LCM mogą być łączone w zespoły i tworzyć zaawansowane linie transportowe. Zespół tworzy rodzaj szyny, po której przesuwa się wybrana przez użytkownika liczba suwaków (ang. sliders). Suwaki stanowią jednocześnie pola robocze przesuwające się pomiędzy kolejnymi etapami produkcji, co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni produkcyjnej.


Roboty bazują na silnikach liniowych, co pozwala na znaczące ograniczenie tarcia i drgań, a w konsekwencji bardzo duże przyspieszenie i płynne wytracanie prędkości. Suwaki mogą przesuwać się w obu kierunkach (zwrotach) zupełnie niezależnie od siebie. Pozwala to na powrót pola pracy do wcześniejszego etapu produkcji. Dzięki temu czynności, które
powtarzają się kilkukrotnie na różnych etapach produkcji, mogą być wykonywane przez jedno stanowisko (urządzenie). Cały system jest oparty o pasujące do siebie moduły, a jego elementy są w pełni wymienne. Suwaki mogą być bez żadnego problemu przekładane z jednej linii produkcyjnej (szyny) na drugą, wymieniane i dokładane. Roboty LCM dostępne są w dwóch wersjach:


• Moduły LCM 100 o maksymalnych wartościach obciążenia 15 kg, prędkości 3000 mm/s i przeciążenia 2 G. Wszystko to z precyzją, która może osiągać nawet 0,015 mm.


• Moduły LCM 100 o maksymalnych wartościach obciążenia 15 kg, prędkości 3000 mm/s i przeciążenia 5 G. Wszystko to z precyzją, która może osiągać nawet 0,005 mm. System ten może być sterowany przez jeden, centralny kontroler, a całość okablowania została umieszczona wewnątrz komponentów, co pozwala na wykorzystanie przestrzeni pod linią produkcyjną.


ROBOTY JEDNOOSIOWE I KARTEZJAŃSKIE


Roboty przeznaczone do wykonywania ruchu w jednej osi. Znajdują zastosowanie jako komponenty rozbudowujące funkcjonalność innych systemów. Roboty dostępne są w trzech wersjach:


• Jednoosiowy robot typu F (o wysokiej sztywności)

Duża bezwładność momentu z łatwością obsługuje obciążenia offsetowe. Idealny dla robotów kartezjańskich wymagających dużej siły ramienia i ruchomych ramion, które przesuwają całą oś. Wszystko to przy wartościach maksymalnych: skoku od 150 do 2050 mm, prędkości od 300 do 2400 mm/s, ładowności (w poziomie) od 7 do 120 kg.

• Jednoosiowy robot serii GX

We wszystkich typach i modelach robot bazuje na wysokowydajnych, bardzo dokładnych śrubach kulowych. Wartości maksymalne dla tych robotów to: dokładność powtarzalności pozycjonowania ± 5 μm, zakres suwu od 50 do 1,450 mm, nośność 160 kg.

 

• Jednoosiowy robot typ T konstrukcja bezramowa (Rail)

Jest to robot o bezramowej konstrukcji, dzięki czemu ma kompaktowe rozmiary. Idealny w aplikacjach jako siłownik montowany bezpośrednio na uchwycie. Wartości maksymalne tych robotów to: skok od 50 do 1050 mm, maksymalna prędkość od 120 do 1800 mm/s, maksymalna ładowność (w poziomie) od 3 do 100 kg. Roboty kartezjańskie łączą w sobie funkcje dwóch robotów jednoosiowych, rozbudowując zakres ruchu o dodatkową oś.

 

Dzięki temu mogą operować w dwóch wymiarach, zachowując przy tym duży stopień precyzji i szybkości. Roboty tego typu mogą być wyposażone w głowice o szerokim spectrum zastosowań, np. chwytające, dozujące, nawiercające czy też skręcające. Roboty kartezjańskie YAMAHA zależnie od modelu mogą mieć nawet 3050 mm zasięgu w jednej osi, przenosić do 50 kg i osiągać prędkość 1875 mm/s.


ROBOTY WIELOOSIOWE


W ofercie YAMAHA znajdują się również wieloosiowe roboty przegubowe dostępne w wersjach 6- i 7-osiowych. Roboty tego typu stosowane są do budowy kompaktowych ogniw, do przenoszenia lub składania małych części oraz do przeprowadzania procesów kontrolnych. Podsumowując, coraz więcej polskich przedsiębiorców doświadcza wymiernych korzyści wynikających z automatyzacji swoich procesów produkcyjnych.


Wszystkie dostępne statystyki – zarówno ekspertów, jak i producentów inteligentnych urządzeń – wyraźnie wskazują, że automatyzacja procesów produkcji cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem, a inwestycja w roboty jest naprawdę bardzo opłacalna. Ale o tym Szefa Utrzymania Ruchu zapewne przekonywać nie trzeba. Niemniej jednak zarówno tych nieprzekonanych, jak i przekonanych zachęcamy do kontaktu z doradcami techniczno-handlowymi firmy RENEX – autoryzowanego dystrybutora robotów YAMAHA w Polsce.


W siedzibie RENEX zapraszamy również do Centrum Technologicznego RENEX, gdzie można zobaczyć linie technologiczne w działaniu i odbyć szkolenie procesowe.

POBIERZ PDF