Polski rynek mebli przemysłowych stał się niezwykle wymagający. Czasy, kiedy odbiorcy wybierali rozwiązania standardowe – oferowane przez producenta i się do nich dopasowywali, odeszły w zapomnienie. Każda branża, każdy producent, przetwórca czy też usługodawca ma inne potrzeby i, co w pełni zrozumiałe, wymaga dla nich innych rozwiązań. W odpowiedzi na rosnące wymagania rynkowe, firma RENEX z Włocławka – polski producent mebli przemysłowych marki REECO – opracowała nowoczesną linię modułów meblowych. Systemy zaprojektowane są w sposób pozwalający na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb klienta. Niezależnie od branży czy też typu działalności w jakiej działa, celem jest zawsze stworzenie profesjonalnego stanowiska pracy.

KROK 1


Określenie ogólnych wymagań 
co do komponentów stanowiska. W wielu dziedzinach całość użytych w budowie stanowiska komponentów musi spełniać narzucone przez daną branżę wymagania i normy. Meble REECO mają nowoczesną konstrukcję stalową pokrytą odporną na uszkodzenia farbą proszkową o właściwościach antystatycznych i antybakteryjnych.


Dzięki temu są w stanie spełniać wymogi nawet najbardziej wymagających branż takich jak: elektroniczna, spożywcza czy farmaceutyczna. W szczególności dotyczy to spełniania przez produkty REECO norm stawianych wyposażeniu stref EPA oraz norm z grupy PN-EN. Nie bez znaczenia jest również design mebli doceniony przez klientów i odznaczony nagrodą „Dobry Wzór 2015” w kategorii Sfera Pracy.


KROK 2


Po dokonaniu wyboru 
marki należy przejść do projektowania. Proces zaczyna się od doboru odpowiedniego stołu przemysłowego, bo to właśnie na nim oprze się całe stanowisko. Wybór należy zacząć od określenia pozycji, w jakiej odbywać będzie się praca oraz ustalenia ciężaru przedmiotów i narzędzi jakimi będzie operował pracownik. Nie możemy też zapominać o standardach BHP, które zalecają częstą zmianę pozycji pracy.


W krajach skandynawskich już teraz normą są zniżki ubezpieczeniowe dla zakładów pracy umożliwiających okresowe zmiany pozycji pracy. Należy spodziewać się, że niebawem takie standardy wkroczą również do Polski. Duże znaczenie ma również rozpiętość wzrostu pracowników. Uwzględniając te czynniki możemy dobrać rodzaj podstawy – konstrukcji podblatowej – na której oparty zostanie blat. 

Antystatyczny stół przemysłowy classic 1530
Antystatyczny stół przemysłowy classic 1530

Wszystkie takie konstrukcje oferowane przez REECO mają możliwość regulacji wysokości. Na szczególną uwagę zasługują jednak podstawy regulowane elektrycznie, które znacząco usprawniają zmianę wysokości i pozwalają na dokonywanie jej w sposób płynny. Pracownik za pomocą zainstalowanego w przedniej części stołu przemysłowego manipulatora, może regulować wysokość blatu w zakresie od 670 do nawet 1120 milimetrów. Wybór blatu, powinniśmy dopasować również do charakterystyki pracy. W ofercie REECO znajdziemy blaty o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej.


Osobną kwestię stanowi kształtu blatu. Dla stanowisk indywidualnych sugeruje się blaty o ergonomicznym kształcie – gdzie bok od strony pracownika jest zaokrąglony do wewnątrz. Dla serii stanowisk lepszym

rozwiązaniem mogą okazać się blaty prostokątne, które mogą być ze sobą zestawiane w dowolny sposób.


Dodatkowym rozwiązaniem są segmenty narożne, stanowiące połączenie dwóch stanowisk dla lepszego wykorzystania przestrzeni. Z myślą o klientach działających w przestrzeni laboratoryjnej powstała seria blatów z granitowym blatem antywibracyjnym, charakteryzujących się podwyższonym poziomem tłumienia drgań, a co za tym idzie – wyższą dokładność precyzyjnych przyrządów pomiarowych takich jak wagi czy mikroskopy.


KROK 3


Po dokonaniu wyboru stołu i blatu możemy przejść do rozplanowania stref pracy. Należy zastanowić się jakie przedmioty, narzędzia i komponenty będą znajdować się w bezpośrednim zasięgu pracownika, jaka jest ich wielkość, waga i wymagania związane z ich zasilaniem. Od tych czynników zależeć będzie dobór i rozmieszczenie modułów rozbudowujących stanowisko pracy.

Wykorzystanie pionowej, perforowanej ramy umożliwia montaż szerokiego wachlarza półek, kontenerków, uchwytów (np. na monitory) czy też uniwersalnych paneli perforowanych pełniących funkcje pomocnicze.


Moduły tego typu znajdują się w bezpośrednim zasięgu i na wysokości wzroku pracownika, umożliwiają utrzymanie porządku na stanowisku pracy, wyższą wydajność i bezpieczeństwo. Innym ciekawym rozwiązaniem poprawiającym ergonomię stanowiska pracy jest dodanie podwieszanych szuflad.


KROK 4


Po opracowaniu zarysu struktury stanowiska możemy przyjrzeć się kwestiom zasilania i oświetlenia. Standardowa konfiguracja mebli przemysłowych REECO obejmuje w tym zakresie listwy zasilające 230 V umieszczone w panelu znajdującym się przed pracownikiem, wyposażone w 8 gniazd z automatycznym bezpiecznikiem 10 A. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest wyposażenie stanowiska w podwieszaną szafę typu rack.


Szafy tego typu umożliwiają łatwą i szybką budowę stanowiska pomiarowego w każdym miejscu. Przeznaczone są do montażu urządzeń z obudową w standardzie 19” 6H, stanowią idealne zabezpieczenie stacji czołowych przed ich uszkodzeniami mechanicznymi.


Dokonując wyboru oświetlenia powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno czynności wykonywane przy stanowisku pracy jak i normy branżowe określające minimalny poziom oświetlenia dla wykonywanej pracy. Lampy warsztatowe REECO oferowane są w standardowym świetle zimnym, ale na potrzeby klienta mogą zostać dostarczone lampy o dowolnym natężeniu barwowym.

Stół przemysłowy REECO classic dostawka

KROK 5


Ostatnim elementem stanowiska jest krzesło. Ten często bagatelizowany 
element, ma kluczowe znaczenie dla ergonomii środowiska pracy i BHP. Dobre krzesło powinny mieć możliwość regulacji przynajmniej wysokości siedziska. Należy jednak zależnie od branży wziąć pod uwagę także takie typy jak: krzesła antystatyczne czy krzesła antypoślizgowe.


KROK 6


Mając zbudowane stanowisko w bezpośrednim zasięgu pracownika możemy przejść do doboru komponentów znajdujących się w dalszych strefach takich jak: szafy, regały magazynowe, szafki i wózki. Oferta REECO obejmuje szeroki wachlarz systemów magazynowych.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku stołów, moduły oparte są o również o ramę perforowaną i posiadają konstrukcję modułową, co pozwala na możliwość dalszej rozbudowy poprzez łączenie ze sobą kolejnych elementów systemu. Podsumowując – stworzenie idealnego stanowiska pracy to wbrew pozorom dosyć skomplikowany i wieloetapowy proces, wymagający uwzględnienia wielu elementów i specyfiki branży.


Na stronie REECO znajdziemy przykładowe konfiguracje, które mogą posłużyć nam za inspiracje na etapie projektowania. 
Zawsze można też poprosić o profesjonalną konsultację kontaktując się z doradcą techniczno-handlowym RENEX Group – właściciela marki REECO, a nawet zobaczyć produkty w ich demo-room. RENEX przygotowuje projekty, pomaga zaaranżować wnętrze, dobiera najbardziej optymalne rozwiązania oraz realizuje zamówienia specjalistyczne, dedykowane do indywidualnych potrzeb klienta.

POBIERZ PDF