7 rzeczy, o których warto pamiętać, aby odpowiednio ubrać się do pracy.
Wiele firm działających w branży elektronicznej boryka się z problemami wynikającymi z uszkodzeń delikatnych podzespołów w wyniku wyładowań ESD. Ich powodów może być oczywiście mnóstwo, ale praktyka pokazuje, że często są one skutkiem stosowania niewłaściwej odzieży roboczej – źle dobranej lub niskiej jakości.
Ryzyko, jakie niesie za sobą niedotrzymywanie tej z pozoru prostej i oczywistej procedury, może narazić firmę na bardzo duże straty. Jednak mimo tej powszechnej wiedzy wciąż zdarzają się przypadki, gdzie wady produktów łączone są z niezachowaniem bezpieczeństwa ESD w sferze odzieży pracowniczej.
Pozornie drobne niedociągnięcia – takie jak wystające ze szwów nitki czy źle wykonana tkanina antystatyczna, tracąca właściwości po kilku praniach – okazują się pośrednią przyczyną uszkodzeń wrażliwych komponentów. W skrajnych przypadkach tego rodzaju, zdawać by się mogło, drobne błędy mogą powodować utratę efektów badań bądź konieczność wycofania wadliwych produktów.
Przed osobą odpowiedzialną za wyposażenie pracowników w odzież antystatyczną – najczęściej koordynatorem ESD – stoi tym samym ważne zadanie. W poniższym artykule przyjrzymy się czynnikom, na jakie należy zwrócić uwagę przy dobieraniu odzieży do stref ESD. Pierwszym i dość oczywistym krokiem jest dobór sprawdzonych i atestowanych rozwiązań. Istotnym jest upewnienie się, że właściwości odzieży, jaką zastosujemy, zostały potwierdzone przez niezależne instytucje i spełniają normy używania w strefach EPA. Najprościej zacząć od sprawdzenia, czy produkt opatrzony jest znakiem bezpieczeństwa CE. Producent, oznaczając swój wyrób tym znakiem, deklaruje, że spełnia on wymagania wszystkich odnoszących się do niego dyrektyw.
Kolejnym krokiem minimalizującym ryzyko jest uwzględnienie procedur prania i konserwacji odzieży. Odzieży antystatycznej nie należy prać w niekontrolowanych warunkach, nawet w komercyjnych pralniach, które nie są wyspecjalizowane w tej dziedzinie. Stosując się do zaleceń producenta, odpowiednie procedury można wprowadzić we własnych strukturach, bądź oddelegować to zadanie do podmiotu zewnętrznego. Rzetelni dostawcy odzieży powinni zapewniać również usługi jej bieżącego serwisowania.
Kolejnym kluczowym aspektem jest wspomniana już wcześniej jakość. Dobór odpowiednich, przetestowanych materiałów i precyzja wykonania stanowią o różnicy pomiędzy pewnością, że produkt posiada i zachowuje właściwości antystatyczne a niepotrzebnym ryzykiem. By móc właściwie ocenić jakość produktu, dobrze zapoznać się z opiniami jego wieloletnich użytkowników, jak również zwrócić uwagę na wykończenie produktu.
Dokonując wyboru odzieży ESD, nie należy również zapominać o komforcie użytkowania. Strój musi być na tyle luźny, by nie krępować ruchów, a jednocześnie na tyle przyległy, by nie przeszkadzać przy wykonywaniu precyzyjnych zadań.
Należy również pamiętać, że wybrany przez nas ubiór będzie codziennością dla wszystkich pracowników strefy ESD. Niewygodne elementy ubioru, np. powodujące otarcia czy podrażniające skórę, będą, co oczywiste, nielubiane przez pracowników, co może zmniejszyć wydajność ich pracy.
Zapewnienie komfortu użytkowania będzie zawsze łatwiejsze, jeśli dokonamy wyboru marki o szerokiej gamie produktów. Dotyczy to w szczególności uwzględnienia rozmiarów, typów ubrań i krojów dopasowanych do zróżnicowanych sylwetek – zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Ważnym elementem jest również możliwość personalizacji ubioru, tj. zamówienia odzieży wizualnie dopasowanej do naszych potrzeb, np. poprzez wyszycie firmowego logo, czy stworzenie ubioru w odpowiednim kolorze lub wzorze. Potrzeba ta może mieć zarówno wymiar estetyczny, jak i praktyczny – np. pozwalając na identyfikację pracowników poszczególnych działów firmy za pomocą odzieży. Oczywistą jest tu przewaga wynikająca ze współpracy bezpośredniej z producentem bądź jego akredytowanym dostawcą.
Jak widać, dobór odpowiedniej odzieży nie jest kwestią tak prostą, jak mogłoby się wydawać. Dlatego dobrze jest odnieść się do wiedzy i doświadczenia eksperta. Na rynku polskim takim ekspertem jest firma RENEX – kompleksowy dostawca wyposażenia dla branży elektronicznej. Dzięki 30-letniemu doświadczeniu w branży firma niewątpliwie zna realia produkcji i serwisu elektroniki. Od 15 lat, pod swoją marką REECO, produkuje również urządzenia, odzież i wyposażenie przeznaczone dla stref ESD i laboratoriów.
REECO, oprócz najwyższej jakości odzieży ESD, w myśl misji kompleksowej obsługi swoich klientów oferuje również meble przemysłowe przeznaczone dla stref ESD oraz wyposażenie takie jak opaski antystatyczne z przewodem podłączeniowym do uziemienia oraz antystatyczne maty – nastołowe i podłogowe – antyzmęczeniowe. Pozwala to na zagwarantowanie pełnej ochrony w strefie ESD.
W ofercie REECO znajduje się również odzież przeznaczona do pomieszczeń czystych – cleanroom, gdzie ubiór stanowi jeden z krytycznych warunków skuteczności procesu i wymogów bezpieczeństwa. Warto również nadmienić, że RENEX, pod markami CLEANROOM i CLEANSYS, dostarcza również pełen zakres usług i produktów przeznaczonych do tego rodzaju stref.
Wybierając kompleksowe rozwiązania marki REECO, koordynatorzy ESD i tym samym pracodawcy otrzymują gwarancję produktów najwyższej jakości, stworzonych przez specjalistów z branży.
LINK DO ARTYKUŁU