Odpowiednio dobrana wykładzina podłogowa niewątpliwie wzbogaca estetycznie hale produkcyjne, nadając im innowacyjny i estetyczny wygląd. Jednak w niektórych przypadkach, wybór nie jest determinowany jedynie wyglądem, kolorystyką, czy danymi z karty katalogowej. W branży elektroniki taka podłoga musi spełniać surowe wymagania techniczne.
Ograniczanie generowania i przepływu ładunków elektrostatycznych jest głównym celem w obszarach chronionych przed wyładowaniami ESD. W strefach EPA, w których odbywa się montaż komponentów i inne procesy produkcyjne, w mechatronice i sektorze IT, dobór właściwej wykładziny antystatycznej odgrywa kluczową rolę. Nie tylko odprowadza ona ładunki elektrostatyczne, ale również minimalizuje ich tworzenie się, już na styku podeszwy buta z podłogą. Innym środowiskiem przemysłowym, które boryka się z problemem doboru właściwego materiału podłogowego, są miejsca o dużym natężeniu ruchu, w których wykładzina jest narażona na ścieranie i inne uszkodzenia. Powodują one, że właściwości antystatyczne szybko się w takiej sytuacji pogarszają.
WŁAŚCIWA PODŁOGA
Forbo Flooring to najbardziej znana marka wśród omawianych rozwiązań ochrony antystatycznej od ponad 35 lat. Dostępna w jej ramach podłoga antystatyczna Colorex przeznaczona do zastosowań w przemyśle i jest zgodna ze wszystkimi standardami i normami branżowymi. Producent już na etapie wyboru odpowiedniego produktu z rodziny Colorex oferuje dożywotnią gwarancję prądoprzewodności, unikatową stabilność wymiarową, niską zawartość plastyfikatora, a tym samym niezwykle niską emisyjność substancji lotnych. Produkt charakteryzuje się gładką powierzchnią, dużą odpornością na obciążenia, a co najważniejsze, pełną naprawialnością. Ta ostatnia właściwość jest wyróżnikiem podłogi antstatycznej Colorex.
PEŁNA NAPRAWIALNOŚĆ
Colorex zapewnia w 100% naprawialną powierzchnię. Głębokie zarysowania lub inne poważne uszkodzenia mogą być naprawione poprzez zgrzewanie na ciepło.
Z kolei uszkodzenia powierzchni typu przypalenia, wytarcia lub dekoloryzacja, mogą być usunięte poprzez zeszlifowanie i polerowanie. Całą naprawę można wykonać ogólnodostępnymi narzędziami oraz we własnym zakresie. Wszystko to służy zachowaniu bezpieczeństwa oraz odzyskaniu pierwotnej estetyki podłogi – czemu inne wykładziny nie mogą sprostać.
WIĘCEJ NIŻ REZYSTANCJA
Remont posadzki przemysłowej może być bardzo czasochłonny i drogi. Przestoje spowodowane koniecznością przesuwania maszyn lub ich demontażem oraz koszt związany z przygotowaniem podłoża mogą przyczynić się do wzrostu nakładów serwisowych. Podłoga Colorex EC/SD PLUS jest wysokiej jakości systemem, którego koncepcja bazuje na układaniu płytek z materiału antystatycznego na podłożu mechanicznym w systemie bezklejowym zwłaszcza w miejscach, w których kosztowne przygotowania podłoża oraz długie przestoje w pracy są nie do zaakceptowania. Montaż płytek odbywa się bez zakłóceń pracy, a podłoga może być natychmiast użytkowana. Co więcej, nie ma specjalnej konieczności przygotowania podłoża. Dzięki budowie warstwy spodniej w kształcie plastra miodu, Colorex Plus ułatwia przepływ powietrza.
Łączenie płytek antystatycznych odbywa się przy pomocy unikalnego systemu zaczepów, który pozostaje niewidoczny. Colorex Plus dostępny jest w wersji EC – prądoprzewodzącej oraz SD – rozpraszającej ładunki statyczne. Dodatkowo w ofercie znajduje się wersja antystatyczna do miejsc niewymagających prądoprzewodności. Całość dopełnia model, którego powierzchnia jest wytłaczana, co dodatkowo czyni to wykonanie antypoślizgowym. Warto dodać, że można je łączyć z pozostałymi płytkami Colorex Plus. Kompletne rozwiązanie tworzą, poza płytkami, kolekcja ramp, listew oraz cokołów stanowiąca akcent wykończeniowy każdej podłogi.
Colorex Plus można instalować również jako wyspę roboczą, bo niekoniecznie montaż musi odbywać się od ściany do ściany. Specjalne rampy wchodzące w skład systemu, ułatwiają podjazd na taką wyspę i dostępne są w kolorze szarym oraz kolorach standardowych kolekcji, a także na życzenie w kolorach sygnałowych.
PODŁOŻE NIE MA ZNACZENIA
Płytki Colorex można kleić do podłoży betonowych. Instalacja taka odbywa się najczęściej przy użyciu gruntu przewodzącego, taśmy miedzianej i kleju przewodzącego. Gdy pod wykładziną Colorex przykleja się taśmę miedzianą, która odprowadza ładunki do punktu uziemienia. Gdy nie ma wymogu zachowania prądoprzewodności wystarczy zastosowanie zwykłego gruntu i kleju. Colorex przyklejony do podłoża betonowego wytrzymuje duże obciążenia mechaniczne (jak np. koła wózków widłowych) bez uszkodzenia wykładziny. Możliwe jest zgrzewanie płytek sznurem, co np. jest wymagane w pomieszczeniach cleanroom. Warto pamiętać, że jedną z cech płytek Colorex jest to, że się nie kurczą, zatem właściwie wykonany spaw się nie odkleja.
ZASTOSOWANIA SPECJALNE
Colorex jest często instalowany na podłogach podniesionych w pomieszczeniach czystych typu cleanroom i centrach danych oraz serwerowniach.
Dzięki unikalnym właściwościom i wytrzymałości płytek, producenci podłóg podniesionych mogą przygotować każdą możliwą konstrukcję w zależności od miejsca zastosowania. Ponieważ płytki charakteryzują się niezwykle niską emisyjnością oraz gęstą strukturą, mogą być dla potrzeb systemów wentylacyjnych perforowane. Jest to istotna zaleta w przypadku instalacji podłóg podniesionych.
PODSUMOWANIE
Szerokie zastosowanie podłogi Colorex, wytrzymałość na wzmożony ruch oraz łatwa naprawialność bez utraty estetyki czynią Colorex wyborem numer 1 wobec innych alternatywnych rozwiązań. Należy jednak pamiętać, że o wyborze odpowiedniego rozwiązania nie decyduje sama znajomość danych technicznych i karty katalogowej.
Istotnym czynnikiem stanowiącym o zakupie i wyposażeniu, jest możliwość sprawdzenia opisywanego rozwiązania w warunkach serwisu lub produkcji. Z tego powodu, Renex w demo-room we Włocławku od kilku już lat oferuje nie tylko testy urządzeń na aplikacjach dostarczonych przez klienta, ale możliwość sprawdzenia odpowiednio przygotowanej i ułożonej podłogi na powierzchni 800 m².
POBIERZ PDF